miny i zasady, ale też poznajemy lepiej sam budynek, rozkład jego pomieszczeń, wyjść awaryjnych, dróg ppoż, itd. I chociaż nikt z nas nie zakłada, że nagle wybuchnie pożar, a my będziemy musieli uciekać z płonącego budynku, to jednak warto być przygotowanym na taką wątpliwie ciekawą okoliczność i wiedzieć, dokąd się wówczas udać i co robić. Jak się okazuje, bardzo wielu ludzi w takiej sytuacji wpada w panikę i kompletnie nie wie, jak ma się zachować. To naprawdę nagminna sprawa. Podobnie, jak brak znajomości pierwszej pomocy. Mogłoby się to w dwudziestym pierwszym wieku wydawać niemożliwe, a jednak pierwsza pomoc często nie jest udzielana, bo ludzie po prostu nie wiedzą, jakie kroki powinni podjąć, aby uratować czyjeś życie, kiedy jest ono zagrożone. Dlatego też korzystajmy ze szkoleń.
Choć w większości nie lubimy myśleć
Ludzie zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna może być ich postawa w miejscu w którym się uczą, bądź pracują. Choć w większości nie lubimy myśleć o sytuacjach kryzysowych, to nie da się ukryć, że takie w życiu się przydarzają i to najczęściej wtedy, kiedy w ogóle się ich nie spodziewamy. Z tego też właśnie powodu, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy i co w danym miejscu robimy, powinniśmy przejść stosowne szkolenia BHP. Dzięki nim nie tylko poznamy plany budynku, w którym przebywamy, a co za tym idzie także wszelkie wyjścia ewakuacyjne czy ppoż, ale też nierzadko zostanie nam wpojona pierwsza pomoc. Ta odgrywa niezwykle ważną rolę, kiedy jeden z naszych kolegów bądź koleżanek z pracy zasłabnie, bądź wydarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek. Wielu ludzi odmawia podjęcia jakichkolwiek działań na osobie rannej czy chorej, nie rozumiejąc, że jak najszybsze działanie jest kluczowe, by pomóc uratować jej zdrowie, lub nawet życie. Stąd przeszkolenie z pierwszej pomocy jest tak istotne.
Znajomość tych reguł może skutecznie zapobiec
Środowisko pracy niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia i życia. By móc skutecznie ochronić się przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami warto przejść niezbędne kursy wzbogacające wiedzę, ale też podnoszące świadomość z zakresu dbania o zdrowie swoje, ale też i innych.
Szkolenia bhp oraz ppoż, to kursy niezbędne dla zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi. Znajomość tych reguł, może skutecznie zapobiec wystąpienia w miejscu pracy sytuacji niebezpiecznych, które w ostateczności mogą doprowadzić do niedyspozycji pracownika czy też trwałego uszczerbku zdrowotnego. Warto, więc aktualizować wiedzę w wymienionych zakresach na bieżąco.
Pierwsza pomoc, to z kolei temat, który również nie powinien być bagatelizowany. Wykorzystanie bowiem umiejętności z tego zakresu w praktyce może przyczynić się do uratowania komuś życia. Warto, też pamiętać, że jedną z podstawowych zasad, podczas udzielania komuś pomocy, to zadbanie najpierw o własne bezpieczeństwo.
Szkolenia BHP - zagadnienia
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek przeprowadzania regularnych szkoleń BHP. Na szkoleniu wstępnym poruszane są ważne kwestie bezpieczeństwa oraz zdrowia. Omawiana jest tu przykładowo pierwsza pomoc i zasady jej udzielania czy też ppoż. Bardzo istotną rolę pełni instruktaż stanowiskowy przeprowadzany przez kierowników poszczególnych działów. przeszkolonych pod kątem udzielania profesjonalnego instruktażu. Instruktaż tego rodzaju jest skierowany do pracowników, którym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki zawodowe w środowisku narażonym na działanie czynników szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Szkolenia bhp stanowiskowe powinny trwać przeciętnie około 8 godzin lekcyjnych. Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych, jakie trwają jedynie dwie godziny lekcyjne. Po szkoleniu każdy pracownik zobowiązany jest do zdania testu potwierdzającego nabycie i przyswojenie wszystkich niezbędnych wiadomości. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu możliwe jest przystąpienie do pracy na wyznaczonym stanowisku.