Rok 2020 - czy wykonać audyt bhp? - szkolenia bhp

audyt bhp

To zadanie lepiej więc powierzyć komuś

Powstało już wiele takich usług kierowanych do firm, których głównym celem jest tak naprawdę wyciąganie niemałych pieniędzy od pracodawców, gdyż niczego specjalnego w zamian nie oferują. Nie można jednak tego powiedzieć o outsourcingu

Rok 2020 - czy  wykonać audyt bhp? - szkolenia bhp audyt bhp
BHP. Większość pracodawców, która już skorzystała z takiej profesjonalnej obsługi, bardzo ją sobie chwali i chętnie też poleca ją innym osobom działającym w branży.

Bo co jest największą wartością w świecie biznesu? Wbrew pozorom nie pieniądze, a czas, którego nikt teraz nie ma. Outsourcing BHP w ogólnym rozrachunku pozwala natomiast na jego sporą oszczędność. Odciąża bowiem samego pracodawcę, który dzięki niemu nie musi już wszystkim sam się zajmować. A często tak właśnie się dzieje. Pracodawcy biorą na siebie za dużo, przez co potem niczym nie potrafią zająć się dobrze, a na tym traci cała ich firma. Nawet zorganizowanie wstępnego szkolenia BHP wiąże się przecież z utratą przynajmniej kilku dni. To zadanie lepiej więc powierzyć komuś innemu, kto równie dobrze je wykona.


Jak długo trwają szkolenia BHP

Posiadanie ważnego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracowników i pracodawców, co wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy można podzielić na wstępne i okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie, zawiera więc jedynie podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa. Wstępny kurs BHP trwa około trzech godzin. Czas trwania okresowych szkoleń bezpieczeństwa jest uzależniony od rodzaju kursu, a tym samym od ilości przedstawianego materiału. Okresowe szkolenie dla pracowników biurowych powinno trwać minimum osiem godzin, a sam kurs jest bardzo często połączony z samokształceniem uczestników. Z kolei szkolenie BHP przeznaczone dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami trwa około szesnastu godzin. Czas trwania szkolenia BHP zależy więc od rodzaju wybranego kursu oraz ilości zawartego w nim materiału do przyswojenia. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą więc trwać osiem, jak i szesnaście godzin, nie licząc czasu przeznaczonego na samokształcenie.


Większe bezpieczeństwo ze szkoleniami BHP

Praca na hali produkcyjnej często niesie ze sobą pewne zagrożenia. Ciężkie maszyny, które są wykorzystywane, wymagają nie tylko umiejętności ich obsługi, ale również działania zgodnego z przepisami BHP. Czasem wystarczy jedno niedopatrzenie osoby na stanowisku, by wydarzyła się tragedia. Dlatego tak ważne są szkolenia BHP. Cykliczne odświeżanie wiedzy to sprawa, o której żaden pracodawca nie powinien zapominać. Pomijanie kwestii bezpieczeństwa może skończyć się tragedią podczas codziennej pracy. Wielu przedsiębiorców prowadzi małe oraz większe lokale gastronomiczne. Rotacja pracowników, która występuje w tej branży sprawia, że często na stanowiskach pracy zatrudniane są osoby niedoświadczone. Taki pracownik powinien jak najszybciej zaznajomić się z podstawowymi zasadami. Możemy dzięki temu uniknąć narażenia się na wszelkie straty. W różnych branżach poruszane są inne kwestie i zagrożenia w pracy - warto więc skorzystać z usług specjalistów w branży - outsourcing BHP to najlepsze rozwiązanie.


Szkolenia BHP obowiązkiem pracodawcy

Do jednego z wielu obowiązków pracodawców zaliczyć można zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu zobowiązani są oni do prowadzenia lub organizowania szkoleń BHP. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla nowozatrudnionych pracowników, a także powinny być przeprowadzane w ramach przypomnienia dla osób z dłuższym stażem pracy. Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na konkretnym stanowisku (instruktaż stanowiskowy), a także w całej firmie (instruktaż ogólny). Ze względu na fakt, że nie w każdej firmie zatrudniony jest pracownik służb BHP, pracodawcy często decydują się na tak zwany outsourcing BHP. Polega on na współpracy z firmą zewnętrzną, która zajmuje się obsługą danej firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy do niej, między innymi, prowadzenie szkoleń, doradztwo, tworzenie instrukcji, procedur i regulaminów pracy czy analiza aktualnego stanu bezpieczeństwa i ewentualne proponowanie modernizacji i modyfikacji.