zanie. Istnieje jednak wiele branży, więc jest oczywistym, że również warunki, w zależności od wykonywanego zawodu, też się od siebie różnią. Z tego powodu firmy zajmujące się szkoleniami BHP mają w swojej ofercie odpowiednie kursy do wyboru. Tak więc można wyróżnić, między innymi, szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracowników na stanowiskach robotniczych czy też szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych. Rodzaje szkoleń z BHP można też podzielić ze względu na pełnioną funkcję w danym przedsiębiorstwie. Klasyfikacja ta obejmuje szkolenia BHP dla osób dopiero rozpoczynających pracę w danym zakładzie oraz szkolenia dla osób na stanowiskach kierowniczych, czyli dla pracodawców oraz innych osób, które zarządzają pracownikami.
Świadczenia związane z BHP
W każdej pracy osoba zatrudniona, jak również i zatrudniająca, mają wobec siebie różne obowiązki, uregulowane prawnie. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest wiele świadczeń wynikających z przepisów BHP, które można podzielić, między innymi, na świadczenia z zakresu środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Ochrona ta jest rozumiana, jako odzież ochronna, której zadaniem jest izolacja przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy. Innym świadczeniem może być zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego, w razie kiedy podczas pracy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzienia własnego pracowników. Poza świadczeniami związanymi z odzieżą i obuwiem, są także obowiązkowe świadczenia dotyczące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek znać i stosować się do obowiązujących zasad BHP, dlatego konieczne są szkolenia z tej dziedziny.
Podział szkoleń z pierwszej pomocy
Firmy zajmujące się szkoleniami BHP bardzo często posiadają także w swojej ofercie usługi związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenia z pierwszej pomocy są niezwykle przydatne w życiu społecznym z tego powodu, że wiedza wyniesiona z takich szkoleń pozwoli na podjęcie odpowiednich działań w razie jakiegokolwiek wypadku. Same szkolenia można podzielić na kilka typów, skierowanych do danej grupy uczestników. Najbardziej podstawowym kursem pierwszej pomocy przedmedycznej jest szkolenie wyznaczonych pracowników do udzielenia pomocy w razie wypadku w miejscu pracy. Innymi słowy każdy zwykły pracownik jakiegoś zakładu może wziąć udział w takim szkoleniu. Bardziej specjalistyczne szkolenia obejmują kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej EFR, które pozwala na zdobycie konkretnego zaświadczenia o ukończonym kursie. Inny podział szkoleń bierze pod uwagę wiek danej grupy docelowej. Można wyróżnić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Co to jest outsourcing
Outsourcing z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest częstym rozwiązaniem dla wielu firm i przedsiębiorstw, które decydują się na taką usługę w celu powierzenia spraw związanych z BHP odpowiednio wykwalifikowanym osobom. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie kryje się pod nazwą outsourcing. Samo pojęcie jest zapożyczone z języka angielskiego i składa się z połączenia trzech słów: outside-resource-using. Polega to na niczym innym, jak na wydzieleniu z przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie funkcji i przekazaniu ich innemu podmiotowi do wykonania. Outsourcing BHP ma więc na celu pełne przejęcie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy przez odpowiednią firmę. Jest to kompleksowa usługa oferowana pracodawcom zapewniająca obsługę wszelkich spraw dotyczących BHP. Firmy oferujące outsourcing BHP dbają o to, żeby wszystko, co konieczne, było zgodne z przepisami. Dbanie o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz osób zarządzających jest celem nadrzędnym usług BHP.
Dokumentacja powypadkowa BHP
Wypadki oraz różne nieprzewidziane sytuacje są częścią życia każdego człowieka i czasem nie sposób przewidzieć oraz zapobiec nieszczęściu, czy to w domu, czy w pracy. W przypadku wystąpienia wypadku podczas pracy konieczne jest sporządzenie tak zwanej dokumentacji powypadkowej. Obowiązkiem pracodawcy jest przygotowanie takiego dokumentacji w przeciągu 14 dni od zgłoszenia wypadku. Jednak sporządzenie dokumentacji powypadkowej można zlecić zewnętrznej firmie, zajmującej się sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach takiej usługi jest także przeprowadzane śledztwo w sprawie zaistniałego wypadku wraz z profesjonalnym sporządzeniem potrzebnej dokumentacji powypadkowej. Firmy te zajmują się również sporządzaniem dokumentacji w sytuacji wystąpienia wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Ponadto informują pracodawcę o kolejnych etapach w postępowaniu powypadkowym oraz obowiązkami pracodawcy. Usługa oferowana przez firmy BHP zapewnia profesjonalne podejście w kwestii postępowania powypadkowego.