, że tak naprawdę nic nigdy w 100% nie zapewni nam całkowitego bezpieczeństwa, gdyż jest to realnie niemożliwe. Nie jesteśmy w stanie zawsze przewidzieć, co się stanie w danej chwili i dotrzeć za każdym razem z szybką pomocą. Ale warto jednak zdawać sobie sprawę, że dzięki zarówno zdobytej wiedzy, jak i doświadczeniu, a także odpowiedzialnemu myśleniu, jesteśmy w stanie podnieść swój poziom bezpieczeństwa, nawet kilka razy bardziej niż dotychczas. Nie ulega wątpliwości, że szkolenia bhp, ppoż, czyli zbiór zasad ochrony przeciwpożarowej, a także pierwsza pomoc, to czynności z którymi spotykamy się na co dzień. Warto bliżej zagłębić się w ich znaczenie i szczegółowo je poznać, gdyż jak się okazuje to one w dużej mierze zapewniają nam bezpieczeństwo, jednocześnie chroniąc zarówno nasze zdrowie, jak i życie.
Wiele słyszy się o sytuacjach w
Wiele słyszy się o sytuacjach, w których zawiodła ludzka sprawność, jasność umysłu czy wiedza. Wiele wypadków dałoby się uniknąć lub też zmniejszyć ich niekorzystne konsekwencje, gdyby świadkowie lub sami uczestnicy groźnych zdarzeń, wiedzieli jak postępować i wdrożyli te zasady w życie.
Nie bez powodu, pracownicy kładą coraz większy nacisk na sprawne przeprowadzanie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ) lub też zwykłe szkolenia BHP. Zdaje się, że nic nowego nie da się w nich wymyślić. Można jednak wpłynąć na formę przekazu, wyróżnienie najistotniejszych rzeczy i w pewnym sensie "odczarowanie" tego typu zajęć, które nierzadko są lekceważone. Jak pokazują realia- są niezwykle ważne i niezbędne w wielu sytuacjach. Nawet tych, które nie dotyczą nas bezpośrednio. Jako obserwator nietypowego zdarzenia, jesteśmy w stanie uratować komuś życie. Jest to jednak możliwe, jeśli nie są nam obce zasady, którymi kieruje się tzw. pierwsza pomoc.
Szkolenie jako zapobieganie niebezpieczeństwom? Z pewnością.
Widoczna jest tendencja gdzie młodzi ludzie
W dzisiejszych czasach kwestie bezpieczeństwa to jedne z najważniejszych kwestii w naszym życiu. Mówiąc o tej dziedzinie życia, warto zwrócić uwagę na poszczególne grupy wiekowe. Widoczna jest tendencja, gdzie młodzi ludzie w znacznym stopniu nie stosują się odpowiednio do zasad bezpieczeństwa. Wynika to z raczej z chęci zaprezentowania swojego rodzaju nastoletniego buntu, a nie jakby mogło się wydawać z braku wiedzy, gdyż jak doskonale wiemy, wiedzy przekazywanej na ten temat w szkołach zdecydowanie nie brakuje. Na lekcjach EDB poruszane są kwestie takie, jak: szkolenia bhp. ppoż, czy pierwsza pomoc, ale nie tylko, bo również wiele, wiele innych. Takie lekcje, zajęcia są niezwykle przydatne w szkołach, ponieważ zapewniają nam zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Część praktyczna jest niezwykle istotna, szczególnie w przypadku pierwszej pomocy, gdzie młodzież może nauczyć się tak naprawdę całego przebiegu takiej pomocy, a w wielu szkołach taki kurs jest obowiązkowym, aby uczeń mógł zaliczyć dane zajęcia.
Podejdź do zagrożeń z głową
Bez względu na to czy pracujesz w biurze, na budowie, prowadzisz zajęcia w szkole lub sprzedajesz żywność w sklepie - w każdym przypadku musisz odbyć szkolenia BHP, które powinien zapewnić ci pracodawca zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie (pamiętając o okresowych szkoleniach).
Mimo, że często takie kursy są uważane przez kadrę za nudne i niepotrzebne, ich ważność jest nieoceniona - tak jak ludzkie życie. Przykładowo, pierwsza pomoc i znajomość zasad postępowania podczas wypadku czy nagłego ataku, uważana jest za najbardziej istotne minuty przed przyjazdem karetki. Często, udzielenie takiej pomocy podtrzymuje funkcje życiowe lub minimalizuje groźne konsekwencje urazu. Równie ważne jest zachowanie zimnej krwi podczas pożaru i bezpieczna ewakuacja- o takich zasadach informują szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ).
Zagrożenia są wszędzie. Najważniejsze, by nie panikować, ale wiedzieć, jak się zachować w nietypowej sytuacji. Niebezpieczeństw często nie da się uniknąć, groźnych następstw- już tak.