, wiedzieli jak postępować i wdrożyli te zasady w życie.
Nie bez powodu, pracownicy kładą coraz większy nacisk na sprawne przeprowadzanie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ) lub też zwykłe szkolenia BHP. Zdaje się, że nic nowego nie da się w nich wymyślić. Można jednak wpłynąć na formę przekazu, wyróżnienie najistotniejszych rzeczy i w pewnym sensie "odczarowanie" tego typu zajęć, które nierzadko są lekceważone. Jak pokazują realia- są niezwykle ważne i niezbędne w wielu sytuacjach. Nawet tych, które nie dotyczą nas bezpośrednio. Jako obserwator nietypowego zdarzenia, jesteśmy w stanie uratować komuś życie. Jest to jednak możliwe, jeśli nie są nam obce zasady, którymi kieruje się tzw. pierwsza pomoc.
Szkolenie jako zapobieganie niebezpieczeństwom? Z pewnością.
Brzmi znajomo? Nic dziwnego zapewne każdy
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, zapewne każdy z nas miał do czynienia z tym pojęciem w swoim miejscu pracy. Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z czynnikami mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie oraz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.
Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).
W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.
Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.
Jasne komunikaty przekazują szkolenia PPOŻ (ochrona
Co łączy pracowników na stanowisku biurowo-administracyjnym, kierowników, robotników oraz wiele innych? Szkolenia BHP, które muszą odbyć w miejscu pracy. Zdobywanie wiedzy na temat zagrożeń i sposobach radzenia sobie z nimi to podstawa poczucia bezpieczeństwa.
Posiadanie kontroli nad czyhającymi niebezpieczeństwami to prawdziwy komfort. Nie tylko w pracy, ale także w codziennych sytuacjach. Znając obowiązujące zasady, jakimi kieruje się pierwsza pomoc, można podjąć skuteczne działania np., gdy jest się świadkiem wypadku samochodowego lub zwykłego zasłabnięcia na ulicy. To naprawdę mały gest, który ma ogromne znaczenie przed przybyciem służb ratunkowych. Warto także wiedzieć, jak zachować się podczas pożaru lub wywołania fałszywego alarmu, by nie utrudnić sobie ewakuacji przez niewiedzę lub stres. Jasne komunikaty przekazują szkolenia PPOŻ (ochrona przeciwpożarowa).
Czy da się uniknąć zagrożeń znając zasady postępowania? Zapewne nie. Jednak można skutecznie przeciwstawić się niebezpieczeństwom i ograniczyć ich negatywne skutki.
Równie ważne jest zachowanie zimnej krwi
Bez względu na to czy pracujesz w biurze, na budowie, prowadzisz zajęcia w szkole lub sprzedajesz żywność w sklepie - w każdym przypadku musisz odbyć szkolenia BHP, które powinien zapewnić ci pracodawca zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie (pamiętając o okresowych szkoleniach).
Mimo, że często takie kursy są uważane przez kadrę za nudne i niepotrzebne, ich ważność jest nieoceniona - tak jak ludzkie życie. Przykładowo, pierwsza pomoc i znajomość zasad postępowania podczas wypadku czy nagłego ataku, uważana jest za najbardziej istotne minuty przed przyjazdem karetki. Często, udzielenie takiej pomocy podtrzymuje funkcje życiowe lub minimalizuje groźne konsekwencje urazu. Równie ważne jest zachowanie zimnej krwi podczas pożaru i bezpieczna ewakuacja- o takich zasadach informują szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ).
Zagrożenia są wszędzie. Najważniejsze, by nie panikować, ale wiedzieć, jak się zachować w nietypowej sytuacji. Niebezpieczeństw często nie da się uniknąć, groźnych następstw- już tak.